среда, 24. април 2024.

ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ



 
22. април, Дан планете Земље

 

 

Поводом Дана планете Земље 2024. са темом „Планета против пластике”, ученици млађих и старијих разреда који похађају ОЈР у Доњој Трнави, обележили су низом активности. Прикупљали су пластику и смеће, сортирали и гледали низ едукативних филмова на ову тему. Осмислили су и израдили школски пано у складу са овогодишњом темом „Планета против пластике” како би свим ученицима наше школе скренули пажњу колико је значајно очување наше планете. Ову активност су реализовале наставнице које воде ОЈР, наставница биологије Марија Тодоровић, наставница географије Бојана Митрићески Анђелковић, наставница историје Весна Митић и наставница грађанског васпитања и психолог Марија Милановић.

 

А шта је то микропластика?

 

Микропластику – односно честице пластике пречника мањег од 5 мм дужине – пронашли смо свуда: од врхова Хималаја, преко облака, океана, река и земљишта, до хране коју једемо, па и у узорцима људске плаценте.

 

Микропластику налазимо свуда. Од океана, где плутају „нова” острва пластике и разлажу се, преко ваздуха и земљишта, укључујући и неке од најудаљенијих крајева планете, па све до узорака животиња и хране, а релативно скоро пронађена је и у узорцима људске плаценте.

 

Примера ради, у пољопривреди, микропластика потиче од употребе пластичних производа за пољопривредну производњу – системи за наводњавање, пластични резервоари, фолије за малчирање, пластеници, итд. 

 

Последица овог комплексног процеса је увођење токсичних елемената у ланац исхране.

 

Проблем није само у гомилању пластичног отпада (и све што тај отпад може да изазове у животној средини), већ и употреба фосилних горива као полазне сировине за производњу пластике. Процењује се да би до 2050. године производња пластике чинила и 20% потрошње нафте.

Текст преузет са сајта: www.klima101.rs 





















Нема коментара:

Постави коментар